Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Morální licencování - aneb kecat o sociální spravedlnosti je nejsnadnější!

31. 03. 2020 17:59:21
Možná jste si taky někdy položili otázku, proč ten či onen má plnou hubu "sociální spravedlnosti", když má ty možnosti, aby šel sám příkladem? Hledal jsem a snad i našel vědecky dokázanou odpověď. Tím kecáním totiž už udělal dost!

Určitě to znáte, podnikající sociální demokrat, nebo nedejbože komunista (což samo o sobě už je oxymoron) mluví tu o "důstojných mzdách", tu o "sociální spravedlnosti", nebo onde zase "sociální nerovnosti" a vy si říkáte, "jo, hezký slova, ty se budou určitě líbit, ale sakra proč už dávno není vyhlášen podnikatelem roku a jeho zaměstnanci mu nestojí hrdě po boku, mávajíce výplatní páskou, na níž se skvěje německá, ba co dím, dokonce švýcarská mzda?"

Odpověď je jednoduchá a tou je fenomén morálního licencování. Krásně a srozumitelně ho vysvětluje psycholog Dalibor Špok v rozhovoru s panem Štruncem (zhruba od času 11:03).

V kostce jde o to, že vědci učinili několik pokusů, kdy vybrali reprezentativní vzorek obyvatelstva a nabídli jim k výběru dvě diskuzní témata. Jedno bylo zaměřeno hluboce sociálně (pomoc bezdomovcům, sociální nerovnosti apod.), přičemž druhé mělo přitahovat typově lidi, často hanlivě označované jako "snoby" (jak na výběr drahého, luxusního auta apod.)

Při odchodu z těchto diskuzí byl psychology podstrčen bezdomovec-žebrák a zkoumala se reakce / interakce jednotlivých lidí. Zdánlivě překvapivě ze zjistilo, že fyzicky pomohli daleko více lidé, kteří si zvolili "snobskou diskuzi". Zdánlivě proto, že člověk by si myslel, že daleko více fyzicky pomohou lidé, kteří si sami zvolí sociální téma. Proč se to nestalo? Z celkem jednoduchého důvodu. Myšlení mnohých z nás je nastaveno tak, že za jakousi "pomoc" považujeme i své vnitřní procesy, natožpak hovoření o nich. Jinými slovy účastníci "sociální skupiny" si řekli něco ve smyslu "já jsem se zde bavil hodinu o bezdomovcích a sociální nespravedlnosti a tím jsem udělal už dost, teď je na řadě někdo jiný"

Příkladů tohoto chování lze nalézt mnoho a pojďme si některé ukázat.

- Asi už vousaté video, soucítících švédských občanů s uprchlíky a migranty, jimž "se musí poskytnout domov", ale v momentě, kdy mají fyzicky projevit onu "solidaritu", nastupují zajímavé výmluvy. Jistě, oni už udělali dost, oni na ně myslí dnem i nocí...

- Asi byste si řekli, kdo jiný by měl soucítit s pracující třídou, notabene invalidou, než kovaný komunista? Dokud je ten soucit prezentován formou plamenných projevů s levicí zatnutou v pěst, tak tato rovnice asi platí. V momentě, kdy má jít o důstojnou mzdu vyplácenou z vlastní kapsy, případně obyčejný soucit s pracujícím člověkem, je tomu poněkud jinak. Pracující invalidní důchodce Jiří Treper, zaměstnán u Grospičů, by mohl vyprávět jak o důstojné mzdě, tak následném sociálním cítění tohoto "mluvčího dělníků".

- Doslova esenciálním příkladem by pak mohl být "muzikant" Tomáš Hnídek (alias Ortel), který v době, kdy běhal se šroubovákem po fabrice, skládal songy o "ždímaných dělníčcích" a "nenažraných prasatech, kterým šlápne na krk". Když ho políbila zmatená múza a on naskočil na vlnu "pivního vlastenectví" songem mešita, z čehož začal, jako nově narozený kapitalista velmi slušně profitovat, tak jeho "sociální cítění s dělným lidem", jakožto i touha po "spravedlivém odměňování" odešly stejně náhle, jako blahé paměti cukrovka pana prezidenta. Prostě se sebraly, odešly v dál a doteď tam sedí na bidýlku, dumajíce co že se to vlastně podělalo. Společně s tou cukrovkou... A cože se to podělalo? Dohromady nic zásadního, snad jen, že pan národní socialista si vyložil ono "spravedlivé odměňování" tak nějak po svém a usoudil, že minimální mzda + prestiž pro něj pracovat = "spravedlivá odměna"...


Celý rozhovor, který toho o vygradování fenoménu morálního licencování u tohoto "zpěváka" napovídá mnohem více, si můžete přečíst zde

Co říci závěrem? Existuje "upřímný levicový postoj"? Jsem přesvědčen, že jistě ano, ale zpravidla jeho zastánce neuslyšíte plamenně hovořit v médiích, angažovat se v exponovaných (ne)ziskových organizacích, nebo pět písně o "vykořisťovaných dělníčcích" za 80 papouchů měsíčně, přičemž vlastnímu personálu platí jen to, co ze zákona musí...
Často jsem si kladl otázku, proč socialisté nedají dohromady kapitál, jak finanční, tak intelektuální, nezaloží první "celozaměstnaneckou firmu" (lhostejno s jakým zaměřením), kde bude "stejně" odměněn jak ředitel, konstruktér, tak uklízečka a neřeknou celému tomu hnusnému, kapitalistickému světu "podívejte se, tak se to dělá a jde to!"

Částečně asi proto, že jediný příklad podobné akce, který jsem kdy četl a to bar v Kalifornii (kde taky jinde), který byl vlastněn všemi zaměstnanci a všichni se dělili o zisk stejným dílem, dopadl dle očekávání... Nebudu vás napínat, po pár měsících neměl kdo chodit do práce, protože nikdo neměl motivaci se snažit více, než ten druhý, jak překvapivé.

Ale také proto, že žvanit o tom, zakládat politické strany založené na této ideologii, je přece snadnější a hlavně "my jsme udělali už dost, my na to myslíme od rána do večera, nyní je to už na vás!"

Autor: Václav Szőcs | úterý 31.3.2020 17:59 | karma článku: 38.55 | přečteno: 4066x

Další články blogera

Václav Szőcs

Díky Bohu za propagandu!

Říkáte si, "ježkovo voči, co to ten blázen mele?" Nebojte, taky z toho neskáču radostí do stropu, nemetám trojitá salta a nevystřihnu kozáčka. Prostě jsem jenom rád, že se tady válčí hybridně a ne konvenčně...

24.5.2020 v 8:30 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 2877 | Diskuse

Václav Szőcs

Je Extinction Rebellion podnikatelský projekt? Zdá se že ano...

Pojďme se podívat, kdo a jaké zájmy stojí za rádoby bohulibými, ekologickými projekty a hnutími v ČR. Je to skutečně tak spontánní a masový jev, jak se snaží vypadat? Určitě NE!

17.5.2020 v 15:56 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Václav Szőcs

Nad zákony se nepřemýšlí, ty se dodržují! A já se ptám, i ty norimberské?

Podle některých lidí se zřejmě nad zákony nemá přemýšlet a při jejich vymáhání logika nemá místo... Zkrátka předklon, pukrle, roušku a hlavně NEMYSLET

29.4.2020 v 20:49 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 749 | Diskuse

Václav Szőcs

Ty nosíš zbraň, proč? Odpověď: Ano, protože policajt se mi do pouzdra nevejde!

Tuto otázku jsem už párkrát dostal. Další zněla "A proč i když jdeš u nás v dědině na poštu?" Odpověď pro mě byla jasná a jednoduchá. "Mám to jako: klíče, mobil, peněženka, (+ já) bouchačka". Prostě automatika. A proč? Vysvětlím!

24.4.2020 v 8:08 | Karma článku: 38.92 | Přečteno: 1797 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Miloš Korotvička

V autobusu z Jihlavy do Prahy s Covidem v patách

Neuvěřitelné. Obstarožní bloger bez budoucnosti a s virem v patách je naložen do vozidla dálkové dopravy miliardáře Jančury a nevystupuje otráven. Jak se to stalo? Jednoduše. Čtěte, prosím.

25.5.2020 v 0:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Loučení s rouškou

Tak jsem se dnes rozloučila s rouškou. Tedy doufám, že můj poslední běh se zakrytými ústy a nosem byl opravdu do podzimu poslední.

24.5.2020 v 19:38 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 280 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi moc imunity nepobrali

Švédský úřad pro veřejné zdraví zveřejnil první výsledky studie o přítomnosti protilátek proti covid-19 v krvi těch, kteří toto onemocnění již prodělali. Možná 15 procent občanů letos už neonemocní.

24.5.2020 v 17:27 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 294 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jsou věci, ze kterých se mi zvedá žaludek...

... kdykoli na ně pomyslím. Například tato příhoda z osmdesátých let. V jednom lahůdkářství jsem jedla svůj oblíbený bramborový salát. Na stojáka. Najednou se vzadu, v uličce mezi stolky, objevila dívka a skoro běžela k východu.

24.5.2020 v 16:17 | Karma článku: 27.14 | Přečteno: 1287 | Diskuse

Filip Vracovský

Nejen reklamy na blbost, ale korektní

myšlenky za hranou chápání mě straší někdy ve snech. Tak jsem se rozhodl dneska trošku vypovídat. Díky každé vrbě, která se zastaví.

24.5.2020 v 12:27 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 703 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 37.09 Průměrná čtenost 5493

Svobodu milující motorkář, ajťák, manžel, otec a věčný rebel... Je sice fakt, že svobody se nenajíš, ale budou ti chutnat ústřice v zamřížované cele?

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...